*** Time ***
🇺🇸
New York

USA.XMC.PL

🇺🇸 United State of America, Boże Pobłogosław Amerykę :-)

.:: Translate ::.

ArabicChinese (Simplified)DanishDutchEnglishFrenchGermanGreekHebrewItalianJapaneseKoreanLithuanianNorwegianPolishPortugueseRussianSpanishSwedishTurkish

🇺🇸 Turystyka w USA

Turystyka w USA roz­winęła się gł. w latach 60., w związku z powszechną motoryzacją oraz rosnącą zamoż­nością społeczeństwa. Zwiększająca się liczba turystów (ponad 290 mln, 1991) wpływa na stałą rozbudowę zaplecza turystyczno.-wypoczynko­wego (hotele, motele, campingi, ośrodki sport., ośr. rozrywki i in.), Głównymi obiektami turystycznymi są parki narodowe i pomniki przyrody, zwłaszcza Yosemite, Yellowstone i Wielki Kanion, odwiedzane przez kilkanaście milionów turystów rocznie, poza tym kąpieliska morskie (m.in. Atlantic City, Santa Monica, Santa Barbara, Waikiki na Ha­wajach), ośrodki narciarskie (Colorado Springs, Squaw Valley, Lake Placid) i ośrodki rozrywki (Las Vegas, Reno, Disneyland w Anaheirn w Kalifornii, Disney World na Florydzie) oraz miasta będące głównymi ośrodkami politycznymi i kulturalnymi – głównie Nowy Jork (siedziba ONZ, Statua Wolności, Rocke-feller Center, Manhattan), Waszyngton (Biały Dom, Kapitel), Chicago (m.in. najwyższy bu­dynek na świecie – Sears Tower, 475 m), Do celów turystyczno.-wypoczynkowych zostały udo­stępnione federalne lasy (gł, w G. Skalistych i Nadbrzeżnych) i obszary stepowe (m.in. na Wyż, Kolorado) oraz tereny położone w są­siedztwie jezior i sztucznych zbiorników wod­nych (m.in. w dolinach rz.: Tennessee, Ko­lumbia i Kolorado)


Głównymi regionami wypo­czynkowymi i turystycznym w kraju są: Kalifornia (78 min turystów, 1990), Ohio, Hawaje i Floryda z wielkim kompleksem kąpielisk mor, (Miami Beach, Palm Beach, Daytona Beach). Z roku na rok zwiększa się liczba turystów przyjeżdżających do Nevady, Arizony, Luizjany, Kolorado, a ostatnio również na Alaskę. W 1993 S.Z. odwiedziło ok, 46 min turystów zagr. (wpływy ok, 56 mld dol.), najwięcej z Japonii, Meksyku i krajów Europy Zachodniej oraz Kanady; najliczniej przez Amerykanów jest odwiedzana Kanada (ok. 12 min osób rocznie), Meksyk, wyspy na M. Karaibskim oraz kraje europejskie gł. W. Bry­tania, Francja, Grecja, Włochy, Portugalii i Hiszpania. Turystyka i podróże stanowią 34% amerykańskiego importu usług, przewozy morskie i po­wietrzne – 17% a pasażerski transport- 12%. Filed under: Business USA Edit | Comment (0) Tags: